Producenci

CYGARA

CYGARO COHIBA SIGLO II TUBOS CYGARO COHIBA SIGLO II TUBOS
Producent: COHIBA
Cena:

239,00 zł

szt.
zobacz więcej
CYGARO COHIBA SIGLO IV TUBOS CYGARO COHIBA SIGLO IV TUBOS
Producent: COHIBA
Cena:

389,00 zł

szt.
zobacz więcej
CYGARO DICTADOR J.NELSON 1974 GRAND TORO CYGARO DICTADOR J.NELSON 1974 GRAND TORO
Producent: DICTADOR
Cena:

44,00 zł

zobacz więcej
CYGARO DICTADOR PAVO REAL GRAND ROBUSTO CYGARO DICTADOR PAVO REAL GRAND ROBUSTO
Producent: DICTADOR
Cena:

39,00 zł

zobacz więcej
CYGARO DICTADOR XO 1913 DOUBLE ROBUSTO CYGARO DICTADOR XO 1913 DOUBLE ROBUSTO
Producent: DICTADOR
Cena:

70,00 zł

zobacz więcej
CYGARO H.UPMANN CORONAS MAJOR TUBOS CYGARO H.UPMANN CORONAS MAJOR TUBOS
Producent: H.UPMANN
Cena:

58,00 zł

zobacz więcej

Cygaro – co to jest?

Pewnie każdy z Was widział chociaż raz, jak na wielkim ekranie ktoś pali cygaro. A zastanawialiście się kiedyś, czym dokładnie jest lub jak się je produkuje? Cygaro to, najprościej ujmując, specjalnie przetworzone i zwinięte liście tytoniu, których używa się do palenia.  Nazwa cygaro pochodzi prawdopodobnie z języka Majów i oznacza po prostu palenie tytoniu.

Samo palenie cygar zostało spopularyzowane przez Hiszpanów, na początku XVIII wieku. Za odkrywce cygar uważa się Krzysztofa Kolumba, który przywiózł ze sobą ich próbki do Hiszpanii. Jednak na samym początku palenie cygar uważano za pogański proceder, który był karany więzieniem. Dopiero z czasem Hiszpanie przekonali się do palenia cygar, co zaowocowało powstaniem i rozwinięciem się przemysłu cygarowego w Europie.

Jakie cygara są w naszej ofercie ?

W naszej ofercie posiadamy selekcję ręcznie robionych cygar z Kuby i Dominikany marek takich jak: Cohiba, Dictador, Hoyo de Monterey, Partagas, Punch, czy Romeo Y Julieta. W naszym salonie cygara przechowywane są w specjalnym humidorze zapewniającym odpowiednie warunki i wilgotność do tego celu.

Co wpływa na smak cygar?

Cygaro można porównać do wina lub whisky, wszystko zależy od producenta, zastosowanej mieszanki liści tytoniu oraz wielu innych czynników, które składają się na jego smak. Każde cygaro ma swój indywidualny charakter, co za tym idzie, smak cygara jest zasługą głównie producenta. Jednak na smak naszego cygara wpływa również bardzo dużo innych czynników, mianowicie:

 • Kształt cygara;
 • Sposób odpalenia;
 • Sposób przechowywania;
 • Pora dnia;
 • Potrawy, które spożywaliśmy przed zapaleniem cygara;
 • Trunek, którym będziemy się raczyć w trakcie palenia cygara;

Jak wygląda budowa cygara?

Budowę cygara możemy rozdzielić na zewnętrzną i wewnętrzną. Z zewnątrz cygaro składa się z 3 części – stopykorpusu i głowy oraz kapturka, który pełni funkcję zabezpieczającą cygaro przed rozwinięciem oraz estetyczną, jako wykończenie cygara. Natomiast wewnętrzną część cygara, zaczynając od środka, składa się z:

 • Wkładki, tzw. filler – jest to mieszanka mocno zwiniętych liści, które odpowiadają za smak oraz moc naszego cygara. Proporcje mieszanki, to najczęściej tajemnica producenta.
 • Zawijacza, tzw. binder – jest to elastyczny i duży liść, który trzyma całą wkładkę oraz nadaje kształtu całemu cygarowi.
 • Owijacza, tzw. wrapper – jest to ostatnia warstwa, a dokładniej specjalny liść, który odpowiada za wygląd całego cygara.

Jakie są rodzaje cygar?

Główny podział dzieli cygara ze względu na format (tzw. vitola), który jest związany z ich długością oraz średnicą. Kolejny podział cygar obejmuję ich kształt. Wyróżniamy 2 główne typy cygar: Parejos – najpopularniejsze, klasyczne cygara o cylindrycznym kształcie oraz Figurados – cygara profilowane o zmiennym kształcie. Są one dodatkowo podzielone na różne rodzaje.

Cygara typu Parejos dzielą się na następujące formaty: Corona, ChurchillDouble corona, Petit corona, Panatela, Lonsdale, Robusto.

Natomiast cygara typu Figurados dzielą się na formaty: PerfectoTorpedoPiramidaDiademaCulebraBelicoso 

Jak obcinać cygaro?

Jedną z najbardziej kłopotliwych rzeczy jest umiejętne obcięcie cygara, zwane ceremonią otwarcia. Polega ono na obcięciu kawałka kapturka, który chroni nasze cygaro przed rozwinięciem. Wyróżniamy 2 główne cięcia:

 • Cięcie proste – prostopadle do długości cygara.

W tym celu stworzono specjalne urządzenie zwane po prostu obcinarką bądź gilotyną do cygar.

 • Cięcie w kształcie litery „V”, zwane „cat eye”.

Do tego cięcia stworzone są specjalne nożyczki z odpowiednio wygiętymi (zaokrąglonymi) ostrzami.

Problem pojawia się w momencie, kiedy owej obcinarki, bądź nożyczek nie posiadamy. W tym przypadku najlepiej będzie skorzystać z naostrzonego scyzoryka. Musimy po prostu wykonać cięcie w kształcie litery „V”na górze naszego cygara. 

Jak się pali cygaro?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest odpalenie cygara. Najlepiej zrobić to długimi, drewnianymi zapałkami, które zapewniają nam długi i niezbędny czas potrzebny do zapalenia cygara. Cygaro potrzebuje czasu na rozpalenie. Dodatkowo musi być to zrobione równomiernie. Pamiętaj, że zapalniczka benzynowa może popsuć smak cygara, dlatego najlepiej unikać takiego sposobu odpalania cygar stosując zapalniczki gazowe.

Cygaro powinno palić się powoli i delikatnie. Nie można go ”przeciągać” ani mocno się nim ”zaciągać”, z racji na fakt, iż szybki wzrost temperatury psuje całą przyjemność z palenia cygara oraz jego smak. Jeżeli potrzebujesz zakończyć palenie cygara, najlepszym sposobem jest odłożenie go i poczekanie aż samo zgaśnie.

Gdzie kupić cygaro?

Interesują cię prawdziwe, ręcznie robione cygara najlepszej jakości? Zapraszamy do naszego salonu ICON Wine & Whisky Selection przy ul. Głębockiej 5/u3 na warszawskim Targówku, gdzie pomożemy Ci wybrać odpowiednie cygaro.

Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia możliwy jest jego odbiór jeszcze tego samego dnia. 
Do zobaczenia w ICON!  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl