Producenci

KONIAKI

BARON OTARD VS COGNAC 0,7L + OPAKOWANIE BARON OTARD VS COGNAC 0,7L + OPAKOWANIE
Producent: BARON OTARD
Cena:

169,00 zł

zobacz więcej
BARON OTARD VSOP COGNAC 0,7L + OPAKOWANIE BARON OTARD VSOP COGNAC 0,7L + OPAKOWANIE
Producent: BARON OTARD
Cena:

245,00 zł

zobacz więcej

Koniak – co to jest?

Koniak to destylat z wina o zawartości alkoholu ok.40% i poddawany dojrzewaniu w beczce. Produkowany jest we francuskim regionie oraz miejscowości o tej samej nazwie – Cognac. Nazwa ta (jak w przypadku Szampana) jest ściśle zastrzeżona dla samego regionu oraz trunku. Jednak żeby nasz destylat mógł nazywać się koniakiem, musi spełniać kilka określonych warunków, ustalonych przez apelację.

Pierwszym – i najważniejszym warunkiem jest oczywiście produkcja tylko i wyłącznie w regionie Cognac. Kolejny warunek nakazuje, aby koniak  w minimum 90% produkowany był z określonych szczepów winogron, do których należą Ugni Blanc, Folle Blanche lub Colombard. Jego destylacja musi odbywać się w tradycyjnych, miedzianych alembikach. Destylat musi również dojrzewać przez co najmniej 2 lata w beczkach z francuskiego dębu.

Jak powstaje koniak?

Pierwszym etapem produkcji koniaku jest zbieranie winogron, które muszą być uprawiane w jednym z 6 cru. Cru jest to specjalny teren uprawny o swoistym terenie, glebie oraz specjalnych warunkach klimatycznych, które powodują, że produkty powstające z tych upraw są jedyne w swoim rodzaju.

Dopuszczalne jest również 6 odmian winogron, gdzie co najmniej 90% koniaku musi składać się ze szczepów Ugni blanc (znanego również jako Trebbiano), Folle Blanche, Colombard, a do pozostałych 10% koniaku, mogą zostać użyte następujące odmiany: Semillon, Montils, Select, Jurancon blanc, Meslier St-Francois oraz Folignan.

Z zebranych winogron robiony jest sok, a następnie jest on fermentowany. Tak powstałe wino poddawane jest 2-krotnej destylacji, która musi odbywać się w tradycyjnych, miedzianych alembikach. Po skończonej destylacji powstaje destylat znany jako eaux-de-vie, w tłumaczeniu oznacza on „wodę życia”.

Następnie destylaty poddawane są dojrzewaniu przez okres minimum 2 lat, w dębowych beczkach, do produkcji których dopuszczalne są tylko 2 odmiany dębu. Po skończonej maturacji nasze eaux-de-vie są kupażowane, czyli mieszane ze sobą. Tak właśnie powstały destylat możemy nazwać koniakiem. Proste, prawda? ;)

Jak oznacza się klasę koniaku ? Koniak XO – co to oznacza ?

Praktycznie zawsze na etykiecie koniaku znajduje się oznaczenie wieku, określające również klasę koniaku. Koniaki mają swój własny, specyficzny system jego określania, przez co niektórzy mogą być zakłopotani, wybierając koniak dla siebie. Koniaki oznaczane są w zależności od długości dojrzewania w beczce:

  • VS (Very Special) – destylat leżakujący co najmniej 2 lata w beczce.
  • VSOP (Very Special Old Pale) – destylat leżakujący co najmniej 4 lata w beczce.
  • XO (Extra Old) – destylat leżakujący co najmniej 10 lat w beczce.

Na rynku znajdują się również koniaki rocznikowe, zwane vintage, w których rok podany na etykiecie butelki oznacza rok zabeczkowania najmłodszego eau-de-vie.

Który koniak jest najlepszy? Nasza selekcja koniaków.

Jak wiadomo, wszystko zależy od Waszych gustów. W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection przeprowadzamy jednak selekcję pod względem jakości produktów znajdujących się w naszej ofercie – stąd w nazwie „Selection”. Gorąco polecamy takie pozycje, jak: Hennessy VSHennessy VSOPHennessy XOMartell VSOPA.E. Dor VSOP. Na naszej półce znajduje się również wiele innych świetnych produktów wartych spróbowania.

Jak pić koniak?

Koniak jest wyszukanym trunkiem, który warto uszanować podczas jego degustacji. Do picia koniaku najlepiej użyć specjalnych kieliszków do tego przeznaczonych. Są to charakterystyczne, duże i dosyć szerokie kieliszki z małą nóżką. Takie kieliszki do koniaku dostępne są w naszej ofercie pod tym linkiem – https://www.iconselection.pl/pl/p/SCHOTT-ZWIESEL-KIELISZKI-DO-KONIAKU-805ML-6-SZTUK-/1307.

Dodatkowo wszystko zależy od klasy koniaku, którym zamierzamy się delektować. Jeżeli chodzi o koniaki VS, mogą one posłużyć nam jako świetna baza do koktajli, ale również zaskoczyć solo w szklance old fashioned. Natomiast koniaki klasy XO najlepiej sprawdzą się w kieliszku, podane solo. Z pewnością koniak zyskuje nowoczesną formę i wymyka się dawnemu postrzeganiu tej kategorii. Próbujcie zatem koniaku na własnych zasadach — wszystko zależy od was. Spróbujcie sami!   

Gdzie kupić koniak ?

Jeżeli nie wiecie jaki koniak wybrać na prezent, nie macie wyrobionego jeszcze smaku lub po prostu szukacie czegoś unikalnego, to dobrze trafiliście. W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection przy ul. Głębockiej 5/u3 na warszawskim Targówku chętnie wam pomożemy i dobierzemy odpowiednie rozwiązanie. Dodatkowo oprócz salonu stacjonarnego prowadzimy sklep internetowy, gdzie możliwe jest zamówienie produktu i odbiór jeszcze tego samego dnia. Zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl