Producenci

WINA CHILIJSKIE


Czym są wina chilijskie?

Wina chilijskie to wina, które zostały wyprodukowane na terenie Chile – kraju leżącym w Ameryce Południowej. Produkowane są głównie z takich szczepów, jak Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Pinot Noir i Malbec, które stanowią ¾ chilijskich upraw. Większość jakościowych win chilijskich powstaje właśnie z popularnych na całym świecie szczepów. Dzieje się tak, ponieważ w Chile nie ma lokalnych odmian winogron. Wszystkie sadzonki winorośli przywieźli ze sobą Europejczycy, którzy rozwinęli winiarstwo w Chile.

Wina chilijskie słyną ze swojej dobrej jakości, prostoty i co najważniejsze, z przystępnych cen. Dzięki popularnym i znanym szczepom na etykietach oraz niskiej cenie, wina chilijskie łatwo zdobyły rynek. Dodatkowo wyróżniają się od win europejskich bardziej owocowym profilem smakowym. W czerwonych winach możemy wyczuć więcej czerwonych owoców takich, jak wiśnie, suszone śliwki oraz nuty wanilii. Natomiast w białych winach, typu Chardonnay, wyczuwalne są słodkie nuty tropikalnych owoców – bananów, mango, ananasów oraz owoców cytrusowych.

Jaki wpływ ma na wina chilijskie położenie kraju?

Chile jest to najdłuższych kraj na świecie – jego długość osiąga ok.4,3 tysiąca km. Jest też jednym z najcieńszych krajów na świecie, co dodatkowo uwypukla otaczający go z lewej strony Ocean Spokojny oraz otaczające go z prawej strony góry Andy. Dzięki takiej „naturalnej barierze”, winnice w Chile omijane są przez wszelkiej maści szkodniki, w tym filokserę – najgroźniejszego szkodnika dla winiarzy. Dlatego też położenie, a co za tym idzie, klimat kraju odgrywają bardzo dużą rolę w produkcji win chilijskich.

Klimat Chile jest silnie zróżnicowany. Oprócz Gór i Oceanu wpływa na niego też długość kraju, który rozciąga się od pustyni Atakama, najsuchszego miejsca na świecie, aż po Ziemie Ognistą – archipelag leżący blisko Antarktydy. Dzięki temu możemy wyróżnić 4 strefy klimatyczne, w których leży Chile, i które mają duży wpływ na rozmieszczenie winnic w kraju:

  • Klimat zwrotnikowy – obejmuje on suche tereny, w tym pustynie Atakama, gdzie w najsuchszych jej miejscach ostatni deszcz spadł ok. 400 lat temu.
  • Klimat podzwrotnikowy – obejmuje główny obszar upraw winorośli w Chile.
  • Klimat umiarkowany – na tym obszarze występują duże ilości opadów i chłodniejsze temperatury, co utrudnia produkcję wina.
  • Klimat subpolarny – obejmuje on najdalej wysuniętą na południe część Chile, która jest pod wpływem prądów morskich Antarktydy.

Czy Chile posiada swoje regiony winiarskie?

Z racji na fakt, iż produkcja win chilijskich ograniczona jest do terenów w strefie podzwrotnikowej i zwrotnikowej, Chile zostały podzielone na regiony winiarskie. Od 1995 roku obowiązują tam przepisy określające najważniejsze normy, które muszą być przestrzegane podczas produkcji wina. W przepisach określone są granice regionów, szczepy dopuszczone do produkcji, informacje, które producent może/musi podać na etykiecie oraz wiele innych.

Chile oficjalnie dzielą się na 5 głównych regionów winiarskich. Regiony te podzielone są dodatkowo na podregiony, strefy, a nawet obszary. Oto podział regionów produkcji win chilijskich:

1. Atakama – to region, który obejmuje pustynie Atakama. Winogrona uprawiane są w dwóch dolinach rzek, dlatego też możemy wyróżnić 2 podregiony produkcji – Valle de Copiano i Valle del Huasco (bez stref i obszarów).

2. Coquimbo – to region, który położony jest w dolinie z wysokimi temperaturami. Uprawę winorośli w regionie umożliwia wpływ oceanicznego, chłodnego prądu. Dzieli się na 3 podregiony – Valle del Elqui, Valle del Limari, Valle del Choapa, z czego każdy podzielony jest na mniejsze obszary, bez wcześniejszego podziału na strefy.

3. Aconcagua – to region, który znajduje się w dolinie Aconcagua. Jest to również najcieplejszy region produkcji w Chile. Wyróżniamy tu 2 podregiony - Valle del Aconcagua oraz Valle del Casablanca, które również podzielone są od razu na obszary, bez większych stref.

4. Valle Central – to zarazem najstarszy, jak i najważniejszy region winiarski Chile, zwany również Doliną Środkowochilijską. Powstają tu najlepsze i najpopularniejsze wina chilijskie, dzięki idealnym warunkom do uprawy winogron. Region ten dzieli się na podregiony, strefy oraz obszary. Wyróżniamy 4 podregiony:

  • Valle del Maipo
  • Valle del Raper, który dzieli się na 2 najważniejsze strefy w regionie - Valle del Cachapoal oraz Valle del Colchagua
  • Valle del Curico
  • Valle del Maule

5. Sur – to najbardziej wysunięty na południe region winiarski Chile. Występuje tu chłodniejszy klimat, dzięki czemu uprawiane w tym regionie winogrona dają subtelniejsze i bardziej stonowane aromaty. Wyróżniamy 2 podregiony – Valle del Itata oraz Valle del Bio-Bio, które dzielą się od razu na obszary, bez podziału na strefy.

Gdzie kupić wina chilijskie?

Poszukujesz znanych i klasycznych szczepów winogron w „innej odsłonie”? Zapraszamy do naszego salonu ICON Wine & Whisky Selection, znajdującego się przy ul. Głębockiej 5/u3 na warszawskim Targówku. Z chęcią pomożemy wybrać Ci odpowiednie wino chilijskie oraz odpowiemy na nurtujące Cię pytania.

Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą naszej strony internetowej iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia, możliwy jest jego odbiór jeszcze tego samego dnia. Do zobaczenia w ICON! 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl