Producenci
Nowości
CHAMBORD LIKIER 0,7L
CHAMBORD LIKIER 0,7L

139,90 zł

BEEFEATER PINK GIN 0,7L
BEEFEATER PINK GIN 0,7L

84,99 zł

szt.
BISCARDO NEROPASSO 0,75L
BISCARDO NEROPASSO 0,75L

58,99 zł

szt.
BISCARDO OROPASSO 0,75L
BISCARDO OROPASSO 0,75L

58,99 zł

szt.
BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L
BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L

79,90 zł

szt.
GRAND THEATRE BORDEAUX MOELLEUX 0,75L
GRAND THEATRE BORDEAUX MOELLEUX 0,75L

39,90 zł

szt.
GRAND THEATRE BORDEAUX ROUGE 0,75L
GRAND THEATRE BORDEAUX ROUGE 0,75L

39,90 zł

szt.
CZY ALKOHOL MOŻNA PIĆ, BĘDĄC CHORYM ? 0
CZY ALKOHOL MOŻNA PIĆ, BĘDĄC CHORYM ?

Czy alkohol można pić, będąc chorym ?

Trudne i niekiedy niezręczne pytanie, ale unikanie odpowiedzi nie sprawi, że problem przestanie istnieć. Trochę to jak z szybką jazdą samochodem – każdy przyznaje, że najważniejsze bezpieczeństwo i rozsądek, ale tak szczerze kto nie przycisnął nigdy gazu "do dechy" ?

Każdy lekarz odpowie, że nie wolno. Zrobi to nie tylko ze względów czysto naukowych, lecz również a może przede wszystkim etycznych. Alkohol nie jest niezbędnym składnikiem naszej diety i doskonale można bez niego funkcjonować. Lekarz ma inną misję niż zastanawiać się nad tym, czego nasz organizm w ogóle nie potrzebuje. Nawet jeśli szepnie, że kieliszek czerwonego wina nie zaszkodzi, zrobi to nieoficjalnie i tylko znajomemu pacjentowi. Lekarz polecający alkohol – ależ to by był skandal i pole do powszechnego hejtu !

Co robi chory człowiek ?

Przyjmuje lekarstwa. I to jest bardzo ważna sprawa. Znakomita większość lekarstw nie znosi alkoholu. Część z nich wchodzi w bardzo niebezpieczne interakcje z alkoholem, a w mniej drastycznych przypadkach napoje alkohole osłabiają działanie medykamentów.
Oczywiście w ulotce lekarstwa jest na ten temat obowiązkowa informacja, ale czy ktoś, kogo męczy nawet zwykłe przeziębienie, studiuje drobny druczek ulotki ?

Najprostszy przykład to paracetamol – składnik tak popularnych i dostępnych bez recepty leków – otóż u osób regularnie pijących może doprowadzić do ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia wątroby.
Przykłady można mnożyć, ale nie jesteśmy specjalistami. Nie jesteś pewien czy Twoje lekarstwo nie zaszkodzi w połączeniu z kieliszkiem wina ? – jak mówią w reklamach "skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą".

  

Czy przy lekkich dolegliwościach odmówić sobie jednego drinka ?

Lekkie przeziębienie, ból zęba, zwichnięta noga, kontuzja mięśnia. Przy niewielkich problemach ze zdrowiem najlepiej kierować się własnym, zdrowym rozsądkiem. Na większości butelek i stronach internetowych producentów alkoholu możemy przeczytać "pij odpowiedzialnie" – i to chyba nie wymaga rozwinięcia.

 

Kieliszeczek i lampka.....jaka dawka jest bezpieczna i dla kogo ?

Każdy chyba słyszał (a może i próbował), że przy problemach z ciśnieniem, bólach głowy poleca się "kieliszeczek koniaku". Podobno właśnie ten szlachetny trunek najszybciej rozszerza naczynia krwionośne, regulując ciśnienie krwi i stymulując pracę serca. Nieoficjalnie mówią o tym nawet lekarze. Ale "kieliszeczek" nie powinien przekraczać 20, góra 30ml. Klasyczna "50-tka" to szczególnie dla osoby osłabionej potężna dawka alkoholu. Alkohol ma to do siebie, że czasami działa dobroczynnie, ale trzeba się z tym pogodzić, że chodzi o dawki znacznie mniejsze, niż standardowo podadzą nam w barze.

 

Dezynfekcja "od środka".

Niestety na koronawirusa nie działa. Mocny, 70% alkohol skutecznie dezynfekuje, ale...ręce. Nie ma żadnych podstaw naukowych do twierdzenia, że alkohol niszczy wirusy w naszych płucach — trafia wyłącznie do przewodu pokarmowego.

 

Wyprawa w tropiki, czyli bakterie i pasożyty a alkohol.

Czytaliście podróżnicze książki ? A może ktoś odwiedził kiedyś egzotyczne miejsca, gdzie od samego spojrzenia na warunki sanitarne zaczyna kręcić w żołądku ?
Rzeczywiście jeśli nie ma innego wyjścia lepiej zamówić sobie butelkę piwa lub pociągnąć "z gwinta" taniej whisky niż zaryzykować sok, lub wodę w wątpliwej czystości szklance. Choroby tropikalne są wyjątkowo uciążliwe i przewlekłe. Można ich uniknąć, w awaryjnej sytuacji pijąc alkohol zamiast wody, ale jeśli już coś "złapaliśmy" regularna kuracja alkoholem nie pomoże, a raczej zaszkodzi.

 

Stan, który nikogo nie minie....

To starość. Tak wiemy, dla niektórych to nic przyjemnego. Jednak jeżeli szanowny senior nie uskarża się na żadne ciężkie, przewlekłe i niebezpieczne choroby zapewne ów przysłowiowy "kieliszeczek" nie zaszkodzi, pod warunkiem, że jeden i niekoniecznie codziennie. Badania wykazują, że małe dawki alkoholu opóźniają proces starzenia, a nawet zapobiegają demencji czy chorobie Alzheimera. W końcu najbardziej długowieczne narody -Gruzini, Ormianie, Japończycy nie odmawiają sobie ulubionego wina czy sake nawet w okolicach setnego roku życia. Ale weźmy pod uwagę, że również niewiele chorują – ze względu na zdrową dietę, czyste powietrze i dużą ilość ruchu na świeżym powietrzu.

 

Czas na podsumowanie.

A więc czy można pić alkohol, będąc chorym ? Najprościej odpowiedzieć "nie". Nie można również jeść słodyczy, golonki, frytek, zapalić cygara, przesiedzieć nocy przy komputerze i tak dalej, i tak dalej... Wszystko to zależy od bardzo wielu czynników.

Doradzimy Wam jedno – zawsze i bez wyjątku – jeśli jesteś chory, porozmawiaj SZCZERZE ze swoim lekarzem. Nie ukrywaj, jeśli masz słabość do wieczornego drinka, nie szukaj recepty ani wytłumaczenia u Dr. Google. Być może nie będziesz musiał całkowicie zrezygnować, a na przykład tylko zamienić 2 kufle piwa i "kielicha" na 100ml czerwonego wina.
A jeśli okaże się, że niezbędna jest całkowita abstynencja, pamiętaj, że istnieją takie napoje jak doskonałe wina bezalkoholowe, praktycznie smakowo nie do odróżnienia od "prawdziwych".

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl