Producenci
CZYM JEST MIÓD PITNY ? 0
CZYM JEST MIÓD PITNY ?

Czym jest i jak się robi miód pitny ?

Każdy Polak kojarzy wąsatą i zwalistą postać pana Zagłoby, rzadko rozstającego się z pokaźną szklanicą.
Co w niej było ?– oczywiście miód. Parę słów o jego historii zaraz przeczytacie, ale czy na pewno wiecie, co to właściwie jest miód pitny ?
Powstaje w procesie produkcji najbardziej przypominającym wytwarzanie wina. Różnica polega na tym, że zamiast wytłoczonych winogron fermentuje roztwór wody i miodu. Dodaje się do niego drożdży winiarskich, niekiedy korzennych przypraw i owoców. Gotowy miód osiąga moc od 11 do 18% alkoholu. Dobry miód poznamy po fantastycznym i trwałym aromacie i mniej lub bardziej słodkim smaku.

Jakie są metody produkcji miodu pitnego ?

Są 2 metody produkcji miodu. Jedna to tak zwane miody sycone, zwane również warzonymi — powstają z podgrzanej brzeczki. Mają ciemniejszą barwę i doskonale się przechowują. Drugi sposób to miody niesycone – powstają bez podgrzewania. Są trudniejsze w przechowywaniu, ale lepiej zachowują naturalny aromat, szczególnie tak delikatnych miodów jak lipowy czy akacjowy. Co najważniejsze nie tracą też właściwości zdrowotnych miodu.

Miody pitne lubią, a nawet muszą poleżakować, te najszlachetniejsze nawet ponad 10 lat. Najsłodsze podobnie jak najlepsze słodkie wina typu Sauterne czy Tokaj mogą być przechowywane praktycznie ponad 100 lat.

 

Kto raczył się miodem przed Zagłobą ? Odrobina historii miodu pitnego.

Chociaż (i całkiem słusznie) uważamy miód pitny za narodową specjalność, w czasach złotej kultury szlacheckiej nie był niczym nowym.
Nie wszyscy wiedzą, ale prawdopodobnie to najstarszy napój alkoholowy wyprodukowany przez człowieka, równolegle z piwem. O ile starożytne piwo w niczym nie przypominało dzisiejszego "złocistego napoju" – było słabe, kwaśne i mętne to sposób produkcji miodu nie zmienił się od tysiącleci.

Gliniane naczynia z resztkami miodowego trunku znaleziono w prowincji Jiahu w Chinach, a ich wiek archeolodzy określili na około 9 tysięcy lat !
Miód pili Słowianie, Wikingowie, mieszkańcy Litwy, Łotwy, Rusi, a nawet....Etiopii.
W dawnej Polsce miód przyjął się doskonale. Mieliśmy bogatą historię bartnictwa sięgającą czasów pogańskich, a hodowla pszczół była ważną gałęzią gospodarki, otoczoną powszechnym szacunkiem. Od XV wieku rozpoczęła się prawdziwa ekspansja polskiego miodu, który trafiał na dwory prawie całej Europy.

Miodosytnictwo podupadło w XVIII stuleciu, powoli wypierane przez tańsze i kiepskie wino, następnie przez okowitę.
Sztuka ta krok po kroku odradzała się po II wojnie światowej, od 2008 roku znalazł się w systemie ochrony regionalnych produktów rolnych UE i powrócił na pozycję naszej narodowej specjalności.

 

Jaka jest zawartość miodu w miodzie pitnym ?

Pamiętacie starą polską komedię i nieśmiertelną "zawartość cukru w cukrze" ?
W przypadku miodu to wcale nie dowcip. Rozszyfrujmy jego etykiety.

Najsłodszy, najbardziej skoncentrowany i niestety najdroższy to półtorak. Do przyrządzenia brzeczki bierze się 0,5 litra wody na 1 litr miodu. Nieco mniej słodki, ale równie szlachetny jest dwójniak produkowany metodą pół na pół. Najpopularniejszy trójniak powstaje w wyniku fermentacji 1 litra miodu zmieszanego z 2 litrami wody. Nieco rzadziej spotykany jest półwytrawny czwórniak – 1 litr miodu na 3 litry wody.

 

Jakie dodatki stosuje się do miodu pitnego ?

Do miodu często dodawane są przyprawy takie jak goździki, cynamon, chmiel, wanilia, imbir, jałowiec i inne. Takie miody nazywamy korzennymi lub ziołowymi. Jeżeli do brzeczki dodamy owocowego soku, miód nazywamy od gatunku owoców – na przykład maliniak, dereniak czy wiśniak.

 

Jak i z czym pić miód pitny ?

Półtoraki i dwójniaki podajemy tak samo jak deserowe wina – albo same stanowią słodkie zakończenie posiłku, albo towarzyszą deserowi. Fantastycznie podkreślą smak nieco "wytrawnego", korzennego piernika własnej roboty.

Miód podajemy lekko schłodzony, w "piwnicznej" temperaturze. Najlepiej smakuje z kamionkowych czarek lub kubków, ale kieliszek do białego deserowego wina też dobrze się sprawdzi.
Słodkie miody pije się nadzwyczaj "łatwo", nie odczuwając całkiem znacznej zawartości alkoholu – 15-18%. Stąd lepiej uważać z ilością, bo syndrom dnia następnego po miodzie to naprawdę ciężkie doświadczenie.

Trójniak jest bardzo uniwersalnym trunkiem. Skomponuje się i z niezbyt słodkim deserem i z daniem wytrawnym. Nie trzeba przekonywać, że lubi staropolską kuchnię o intensywnych korzennych smakach. Jest także niezastąpionym dodatkiem do sosów i marynat.

Czwórniak można porównać do dobrego, półwytrawnego wina – będzie pasować w zasadzie do wszystkiego, włączając wędzone mięsa, a nawet ryby.

Trójniak i czwórniak doskonale smakuje w postaci popularnego grzańca, z dodatkiem przypraw korzennych, suszonej, owocowej skórki i plasterka pomarańczy.

 

Jak wybrać miód pitny ?

Należy uważnie zapoznać się z etykietą. Na miano miodu pitnego zasługuje wyłącznie trunek, który powstał w naturalnym procesie fermentacji i nie zawiera sztucznych dodatków ani alkoholu. "Napój alkoholowy na bazie miodu" nie ma nic wspólnego z miodem pitnym.

 

Gdzie kupić miód pitny ?

W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection zlokalizowanym w na warszawskim Targówku przy ulicy Głębockiej 5/u3 oferujemy wypróbowane miody od renomowanych polskich producentów. Z przyjemnością pomożemy w wyborze i wspólnie porozmawiamy o tym nie do końca docenianym, a tak doskonałym trunku.
Butelka, a jeszcze lepiej klasyczna kamionka z miodem to świetny pomysł na polski, oryginalny i niedrogi upominek dla cudzoziemca. Zapraszamy.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl