Producenci
Nowości
CHAMBORD LIKIER 0,7L
CHAMBORD LIKIER 0,7L

139,90 zł

BEEFEATER PINK GIN 0,7L
BEEFEATER PINK GIN 0,7L

84,99 zł

szt.
BISCARDO NEROPASSO 0,75L
BISCARDO NEROPASSO 0,75L

58,99 zł

szt.
BISCARDO OROPASSO 0,75L
BISCARDO OROPASSO 0,75L

58,99 zł

szt.
BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L
BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L

79,90 zł

szt.
GRAND THEATRE BORDEAUX MOELLEUX 0,75L
GRAND THEATRE BORDEAUX MOELLEUX 0,75L

39,90 zł

szt.
GRAND THEATRE BORDEAUX ROUGE 0,75L
GRAND THEATRE BORDEAUX ROUGE 0,75L

39,90 zł

szt.
JAK POWSTAJE WINO BEZALKOHOLOWE I CO TO JEST? 0
JAK POWSTAJE WINO BEZALKOHOLOWE I CO TO JEST?

Od lat funkcjonuje na rynku bezalkoholowe piwo i nikogo to nie dziwi.

Chociaż wino bezalkoholowe też ma już dość długą historię cały czas budzi wiele kontrowersji.

Spotyka się z powątpiewaniem, niedowierzaniem, a nawet z uśmiechem politowania...

Co to właściwie jest wino bezalkoholowe? Jak powstaje?

Dlaczego "sok winogronowy" kosztuje 30-40 zł za butelkę? 

Przecież litrowy karton dobrego soku można kupić za 5 zł ...

 

A więc odpowiedzmy na pierwsze i najważniejsze pytanie:

Czy wino bezalkoholowe to sok z winogron?

Absolutnie nie. Podobieństwo kończy się w momencie zerwania winogron z krzaka. W przypadku produkcji soku wystarczy go wycisnąć z owoców, poddać pasteryzacji lub innym procesom uniemożliwiającym fermentację i "psucie się" produktu, rozlać do opakowań i gotowe. Wino bezalkoholowe przechodzi proces winifikacji – czyli tak samo jak "normalne" wino ulega fermentacji alkoholowej z udziałem specjalnych gatunków drożdży. Można śmiało powiedzieć, że wino bezalkoholowe robi się z ...wina.

  

Tradycyjne wino poddawane jest dealkoholizacji, czyli zredukowaniu zawartości alkoholu do wartości poniżej 0,5% (definicja napoju bezalkoholowego określa zawartość alkoholu właśnie poniżej 0,5%), często nawet do 0%. Istnieją 2 rodzaje metod na pozbawienie alkoholu wina. Jedna z nich to próżniowa destylacja, druga to specjalne odwirowanie cząsteczek alkoholu. Nie będziemy wchodzić głębiej w szczegóły techniczne – obydwa procesy są skomplikowane i dość kosztowne, a ich szczegóły strzeżone patentami poszczególnych producentów.

Jak smakuje wino bezalkoholowe?

Tak jak wino – posiada bukiet aromatów i smak charakterystyczny dla szczepu winogron, z którego zostało wyprodukowane. Jest natomiast znacznie lżejsze i nieco mniej intensywne w smaku. Spowodowane jest to tym, że alkohol jest doskonałym nośnikiem i "wzmacniaczem" wrażeń zapachowo-smakowych. Wino bezalkoholowe można porównać do "codziennego", młodego wina.

 

Doskonale nadaje się do posiłków, natomiast po degustacji nie należy spodziewać się wrażeń, jakich doświadczymy próbując Amarone czy oryginalnego szampana. Zazwyczaj bezalkoholowe wino wytrawne jest w odczuciu mniej wytrawne niż jego alkoholowy odpowiednik. Pomimo niskiej zawartości cukru sprawi wrażenie raczej łagodnego, gładkiego w smaku półwytrawnego.

Czy wino bezalkoholowe jest zdrowe?

Oczywiście. Po pierwsze jest pozbawione alkoholu, o którego szkodliwym działaniu nie trzeba wspominać. Po drugie zachowuje wszelkie zdrowotne właściwości tradycyjnego wina – wspomaga układ krążenia, trawienie, czerwone zawiera również cenne polifenole (w tym resweratrol) zwalczające niebezpieczne wolne rodniki.

 

Dzięki zerowej zawartość alkoholu wino bezalkoholowe ma około 60-70% mniej kalorii niż wino tradycyjne. Szczególnie białe wytrawne jest napojem wyjątkowo niskokalorycznym i z powodzeniem może być spożywane przez osoby zmagające się z nadwagą.

Komu można polecić wino bezalkoholowe?

Każdemu, kto lubi kieliszek wina do posiłku, a z różnych powodów nie może sobie na to pozwolić. Jest to doskonała propozycja dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą spożywać napojów alkoholowych, dla przyszłych mam, dla mam karmiących. Z lampki bezalkoholowego wina ucieszą się kierowcy na weselu czy rodzinnej imprezie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uraczyć się takim winem podczas pracy – na przykład w porze lunchu.

Wytrawne czerwone wino bezalkoholowe może także wpływać na obniżenie poziomu glukozy we krwi - dzięki wspomnianemu już wcześniej resweratrolu. Jednak osoby cierpiące na cukrzycę powinny skonsultować to z lekarzem specjalistą.

 

Wszelkie trendy skupiające się na zdrowiu doskonale wpisują się w ideę wina pozbawionego alkoholu. Cenią go wszyscy, którym zależy na zdrowych produktach żywnościowych. Wraz z modą na zdrowy tryb życia, produkcja win bezalkoholowych rośnie bardzo szybko, szczególnie w Europie (od 10 lat nawet do 10% rocznie) i jest najszybciej rozwijającą się gałęzią przemysłu winiarskiego.

Czy można stosować wino bezalkoholowe w kuchni?

Zdecydowanie tak! Może być używane na przykład do marynat i sosów. Warto pamiętać, że "klasyczne" wino faktycznie traci alkohol podczas gotowania, pieczenia, duszenia i redukcji sosów, ale dopiero po długiej obróbce termicznej. Dlatego też, aby w całości wyparował, potrzeba niekiedy co najmniej 3 godzin! Wino bezalkoholowe stanowi świetny i równie jakościowy zamiennik... w końcu to też wino! ;)

 

Jakie wino bezalkoholowe wybrać?

Ważnym kryterium będzie zawartość alkoholu – czy ma być to bezwzględnie 0%, czy może być 0,5%. Należy zdać sobie sprawę, że minimalna zawartość alkoholu, rzędu dziesiątych części procenta występuje w wielu produktach spożywczych takich, jak kefiry, jogurty, a także przetwory z owoców.

Jednak w naszym salonie ICON proponujemy wyłącznie wina o zerowej zawartości alkoholu, a więc odpowiednie dla wszystkich - na czele z przyszłymi mamami.

Można wybrać swój ulubiony szczep – na miłośników win czerwonych czeka Merlot, Cabernet Sauvignon i Shiraz, zwolennicy białych mogą spróbować Chardonnay, a nawet Gewurztraminera z Rieslingiem. :) Na specjalne okazje proponujmy doskonałe bezalkoholowe wino musujące. Nasze wina bezalkoholowe pochodzą od renomowanych, europejskich producentów z Francji, Belgii i Szwecji.

 

Gdzie kupić wino bezalkoholowe w Warszawie?

Szukasz dobrego wina bezalkoholowego? Zapraszamy do naszego salonu ICON Wine & Whisky Selection zlokalizowanego na warszawskim Targówku przy ulicy Głębockiej 5/u3! Jeżeli po przeczytaniu tego artykułu pojawią się dodatkowe pytania, to z miłą chęcią na nie odpowiemy. Zapraszamy serdecznie. :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl