THE GLENLIVET 12YO DOUBLE OAK SINGLE MALT WHISKY 0,7L + OPAKOWANIE
Opis
Whisky The Glenlivet 12YO – czy naprawdę jest tak złożona?
The Glenlivet 12YO to whisky typu Single Malt, pochodząca ze szkockiego regionu Speyside. Swój wyjątkowy charakter zawdzięcza szczególnemu procesowi produkcji – głównie dojrzewaniu w dwóch rodzajach beczek. The Glenlivet 12YO produkowany jest na bazie wody bogatej w minerały, pochodzącej ze studni Josie's Well. Już od pierwszych etapów jego produkcji, takich jak tworzenie zacieru, czy fermentacja, woda nadaje mu unikalnego smaku i aromatu.
Specyficzna wysokość i szerokość miedzianych alembików używanych do destylacji sprawia, że delikatna whisky The Glenlivet 12YO osiąga złożony charakter. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, destylat poddawany jest leżakowaniu w tradycyjnych beczkach z europejskiego dębu, oraz beczkach z amerykańskiego dębu po bourbonie.
Wszystko to sprawia, że The Glenlivet 12YO jest jednym z najbardziej klasycznych i najbardziej wyrafinowanych szkockich Single Maltów. Z pewnością jest to whisky, którą każdy powinien mieć w domu :)
Ta wersja produktu The Glenlivet 12YO prezentowana jest w eleganckim opakowaniu.
Co charakteryzuję whisky The Glenlivet 12YO?
- Zapach – bogaty o owocowo-kwiatowym aromacie z trawiastym akcentem, pełen aromatów wanilii i ananasa;
- Smak – delikatny i przyjemny z nutą ananasa, owoców egzotycznych, świeżych jabłek oraz wanilii;
- Finisz – długi, kremowy i gładki.
Pomysł na drinka z wykorzystaniem whisky The Glenlivet 12YO.
Glenlivet Royale
Składniki:
- 35 ml whisky The Glenlivet 12YO
- 15 ml soku z cytryny
- 15 ml syropu miodowego (w proporcji 1:1)
- 80 ml szampana
- twist ze skórki cytryny
Przygotowanie:
Wlej do schłodzonego kieliszka typu flet whisky, sok z cytryny i syrop. Dopełnij kieliszek szampanem i wymieszaj. Na koniec udekoruj swój koktajl twistem z cytryny. Na zdrowie!
Jak powstał The Glenlivet – jeden z najsłynniejszych single maltów na świcie?
Historia whisky The Glenlivet ma swój początek w 1822 roku, kiedy to była jeszcze nielegalnie destylowana przez swojego założyciela – Georga Smitha. Dwa lata później, po zmianie przepisów, George dostrzegł swoją szansę i pojechał do szkockiego miasta Elgin, aby zdobyć licencję na legalną produkcję trunków.
Fakt ten jednak nie spodobał się otaczającym go nielegalnym gorzelnikom. Grożono mu, że spali się razem ze swoją destylarnią. George, aby uchronić się przed nimi, przez cały czas nosił przy sobie parę pistoletów skałkowych, dając przy tym do zrozumienia, że nie boi się ich używać. Dzięki swojej odwadze mógł skupić się dalej na rozwijaniu pasji, jaką była produkcji whisky.
Pod koniec lat 30. XIX wieku, destylarnia Glenlivet produkowała już ponad 200 galonów trunku tygodniowo, czyli ok. 600 litrów. Ekspansja ta oznaczała jedno – George będzie potrzebował więcej rąk do pracy. Kilka lat później dołączyli do niego Andrew Ushers & Sons z Edynburga, jako przedstawiciele handlowi, którzy pomagali mu rozpowszechniać informacje o swojej whisky.
Reputacja whisky Glenlivet rozprzestrzeniała się w okamgnieniu. W okolicy 1852 roku, znany wszystkim angielski pisarz – Charles Dickens napisał do swojego przyjaciela, zachęcając go do spróbowania „rzadkiego starego Glenliveta” – whisky, która przeszła jego wszelkie oczekiwania.
Co się stało z marką po śmierci jej założyciela – Georga Smitha?
George Smith zmarł w 1871 roku. Firmę przejął jego najmłodszy syn – John Gordon Smith. To właśnie on jest odpowiedzialny za obecną nazwę marki – The Glenlivet, do której prawa wywalczył w 1884 roku. Było to nie lada wyzwanie, ponieważ wielu gorzelników chciało za wszelką cenę nazwać swoje trunki Glenlivet, aby wybić się na renomie marki. John jednak nie poddał się i znalazł rozwiązanie w przedimku THE.
W 1921 roku interes przejął bratanek Johna – kapitan Bill Smith Grant. Musiał się on jednak zmierzyć z Wielkim Kryzysem i Prohibicją w USA. Mimo iż produkcja whisky spadła w tych trudnych latach, to po zniesieniu prohibicji The Glenlivet wzniósł się na szczyt rynku amerykańskiego. Kilka lat później, The Glenlivet był rozprowadzany po całym świecie w formie miniaturek – wszystko poprzez współpracę z wieloma osobami.
Dzięki pociągom, samolotom i samochodom, w 1950 roku whisky The Glenlivet stanowiła połowę sprzedaży wszystkich szkockich single maltów w USA. Po dziś dzień marka kontynuuje wizję George'a Smitha. Przełamuje tradycje, ustanawia nowe standardy i posuwa się naprzód, wybierając wyjątkowe, niepowtarzalne destylaty oraz beczki do leżakowania, a także dostarczając wszystkim swoje unikalne single malty.
Dane techniczne
WHISKY POLECANE DLA | POCZĄTKUJĄCYCH |
REGION WHISKY SINGLE MALT | SPEYSIDE |
RODZAJ WHISKY | SINGLE MALT SZKOCJA |
GRUPA AROMATÓW | OWOCOWE I KORZENNE |
KRAJ WHISKY | SZKOCJA |
ZAWARTOŚĆ ALKOHOLU | 40% |
POJEMNOŚĆ | 0,7L |