Producenci
Opcje przeglądania

WINA GRUZIŃSKIE

WINO KAKHURI ALZANI VALLEY RED SEMI SWEET 0,75L WINO KAKHURI ALZANI VALLEY RED SEMI SWEET 0,75L
Producent: KAKHURI
Cena:

35,90 zł

zobacz więcej
WINO MARANI GEMIERI WHITE MEDIUM DRY 0,75L WINO MARANI GEMIERI WHITE MEDIUM DRY 0,75L
Producent: MARANI
Cena:

39,90 zł

zobacz więcej
WINO MARANI SAPERAVI RED DRY 0,75L WINO MARANI SAPERAVI RED DRY 0,75L
Producent: MARANI
Cena:

43,90 zł

zobacz więcej
WINO MARANI SATRAPEZO ICEWINE  WHITE SWEET 0,375L WINO MARANI SATRAPEZO ICEWINE WHITE SWEET 0,375L
Producent: MARANI
Cena:

119,00 zł

zobacz więcej
WINO MARANI SATRAPEZO SAPERAVI RED DRY 0,75L WINO MARANI SATRAPEZO SAPERAVI RED DRY 0,75L
Producent: MARANI
Cena:

129,00 zł

zobacz więcej
WINO MARANI TELAVURI RED MEDIUM DRY 0,75L WINO MARANI TELAVURI RED MEDIUM DRY 0,75L
Producent: MARANI
Cena:

32,00 zł

zobacz więcej
WINO MARANI TELAVURI WHITE MEDIUM DRY 0,75L WINO MARANI TELAVURI WHITE MEDIUM DRY 0,75L
Producent: MARANI
Cena:

29,50 zł

zobacz więcej
WINO MARANI TELAVURI WHITE MEDIUM SWEET 0,75L WINO MARANI TELAVURI WHITE MEDIUM SWEET 0,75L
Producent: MARANI
Cena:

29,50 zł

zobacz więcej

Wina gruzińskie i długa tradycja winiarstwa.

Wina gruzińskie są to wina produkowane na terenie Gruzji. Największym i najważniejszym regionem winiarskim Gruzji jest Kakcheti (Kachetia). To właśnie z tego regionu pochodzi ponad 70% win gruzińskich. Za najbardziej znany szczep uważana jest rdzenna odmiana winogron – Saperavi, która daje czerwone wina, o mocnej strukturze.

Czy wiedzieliście, że Gruzja to najstarszy region winiarski na świecie? Tak, to tutaj odkryto najstarsze dowody produkcji wina, które sięgają ok. 6000 lat p.n.e. Obecnie Gruzja posiada prawie 50tys. hektarów upraw winorośli. Najważniejsze w produkcji win gruzińskich są gliniane naczynia – Kvevri. Na czas fermentacji zakopuje się je w ziemi, dzięki czemu winogrona mają odpowiednią temperaturę potrzebną im do tego procesu.

Wina gruzińskie produkowane są często z endemicznych (czyli niewystępujących gdzie indziej) szczepów. Ze względu na łagodny klimat i optymalne warunki do uprawy winorośli wina gruzińskie mają w sobie wiele słońca i nawet wytrawne wina zachowują nutę słodyczy. Nie są "trudne" w spożyciu, cieszą zarówno koneserów jak i tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z winem. Doskonale nadają się do specjalności kaukaskiej kuchni, ale ich łagodny charakter w większości pozwala cieszyć się nimi "solo". Gagimardgos !

Jakie są regiony produkcji win gruzińskich?

Gruzja dzieli się na 5 głównych regionów winiarskich. Dodatkowo każdy główny region dzieli się na małe obszary, obejmujące maksymalnie kilka miejscowości, zwane mikroregionami lub apelacjami. Oto główne regiony produkcji win gruzińskich:

  • Kachetia – jest największym i najważniejszym regionem w Gruzji. To stąd pochodzi 2/3 wszystkich win gruzińskich. Wyróżnia się tu 25 mikroregionów, z czego tylko 14 ma oficjalny status apelacji.
  • Kartlia – powierzchnia upraw ok. 2,5 tys. ha. Region ten znany jest z Europejskiego charakteru. Znajduje się tu jedna apelacja słynąca z produkcji win musujących.
  • Imeretia – drugi największy region w Gruzji, pod względem wielkości upraw – ok. 9 tys. ha. W regionie tym uznawana jest tylko jedna apelacja – Sviri, która słynie z produkcji białych win.
  • Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia – znajdują się tu dwie apelacje – Khvanchkara i Tvishi, słynące z produkcji głównie słodkich i półsłodkich win.
  • Wybrzeże Czarnomorskie – region ten podzielony jest na cztery mikroregiony – Megrelie, Gurie, Adżarie i Abchazje, które głównie słyną z produkcji półsłodkich win.

Na czym polega kultura picia win gruzińskich?

W Gruzji przykłada się dużą uwagę do kultury picia przy stole biesiadnym. Głównym trunkiem są właśnie wina. Całą biesiadą i porządkiem przy stole zajmuje się tzw. tamada. Tamadą jest zazwyczaj gospodarz, bądź najbardziej szanowana osoba w towarzystwie. To właśnie tamada nadaje tempo picia i wznosi toasty, które również są bardzo ważną częścią biesiady.

Gdzie kupić wina gruzińskie ?

W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection przy ul. Głębockiej 5/u3 na warszawskim Targówku znajdziecie wina gruzińskie różnych szczepów, takich jak tradycyjne Saperavi, słynne białe Rkatsiteli w formie Icewine oraz wina z innych, lokalnych szczepów gruzińskich.

Oprócz zakupów stacjonarnych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia, możliwy jest jego odbiór jeszcze tego samego dnia. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 790 802 000 bądź mailowego pod adresem info@iconselection.pl. Do zobaczenia w ICON!


Zestawy prezentowe i obsługa firm.

Uwielbiamy pracę z Klientami indywidualnymi i w tym celu szkolimy naszych doradców, jednak istotną częścią naszych działań jest również obsługa biznesu (B2B).

Naszymi Klientami są korporacje, banki, agencje marketingowe i firmy prywatne, którym pomagamy w doborze odpowiednich upominków, zaopatrzenia eventów czy ekskluzywnych prezentów biznesowych. Aby nawiązać kontakt, napisz na b2b@iconselection.pl – pomożemy dopasować rozwiązanie odpowiednie dla Twoich potrzeb.
Zapraszamy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl