Producenci

RYE WHISKEY

Co to jest Rye Whiskey?

Rye Whiskey, znana również jako whiskey żytnia, to wysokoprocentowy trunek zbożowy, którego głównym składnikiem jest żyto. Geneza Rye Whiskey ma swoje korzenie głęboko w historii migracji do Stanów Zjednoczonych. Pierwsi migranci ze Szkocji i Irlandii przybyli do Ameryki, przynosząc ze sobą tradycje warzenia szkockiej i irlandzkiej whiskey.

Amerykanie szybko zakochali się w smaku tych trunków, jednak dostępność jęczmienia, głównego składnika szkockiej i irlandzkiej whiskey, była ograniczona w nowym świecie. Eksperymentując z lokalnie dostępnymi zbożami, w szczególności żytem, osadnicy stworzyli unikalną recepturę whiskey, która stała się znana jako Rye Whiskey.

Dzięki minimum 51% zawartości żyta, ten typ whiskey zyskał na ostrości i wyrazistości, stając się jednym z ulubionych napojów wśród mieszkańców nowo powstałego kraju.

Jak powstaje Rye Whiskey?

Ważnym jest, aby Rye Whiskey była produkowana w Stanach Zjednoczonych, co stanowi jeden z wymogów dla tego rodzaju trunku. Produkcja Rye Whiskey rozpoczyna się od starannego doboru składników, wśród których żyto stanowi przynajmniej 51% mieszanki zbożowej.

Proporcja ta została uregulowana przez przepisy prawne Stanów Zjednoczonych, i stanowi bezwzględny wyznacznik tego, który napój może być uznany za Rye Whiskey. Pozostałe składniki mogą obejmować kukurydzę oraz słód jęczmienny, tworząc bogaty i zrównoważony profil smakowy.

Po zmieleniu ziaren, mieszanka trafia do procesu fermentacji, podczas którego drożdże przekształcają cukry w alkohol. Kolejnym etapem jest destylacja kolumnowa, która umożliwia efektywne uzyskanie lekkiego i czystego spirytusu. Po zakończeniu tego procesu, uzyskany destylat trafia do nowych beczek z amerykańskiego dębu, zwęglonych od wewnątrz.

Proces dojrzewania w tych beczkach trwa co najmniej dwa lata, co nadaje Rye Whiskey jej charakterystyczny smak i barwę. Zwęglone wnętrze beczek wzbogaca trunek o dodatkowe smaki, takie jak karmel, wanilia i palona kawa.

Co odróżnia Rye Whiskey od szkockiej, irlandzkiej i Bourbona?

  • Najbardziej oczywista różnica między whiskey żytnią a podobnymi napojami, takimi jak szkocka, polega na pisowni, przy czym Rye i irlandzka używają „whiskey” z literą „e”, podczas gdy szkocka whisky pomija „e”.
  • Whiskey żytnia musi dojrzewać przez co najmniej dwa lata, co jest krótsze niż minimalne wymagania dotyczące starzenia w przypadku szkockiej whisky, która musi dojrzewać przez co najmniej trzy lata.
  • Szkocka whisky różni się także znacząco sposobem wykorzystania beczek. Podczas gdy żytnia whiskey i Bourbon muszą używać nowych beczek, szkockiej whisky wystarczą te używane wcześniej do Bourbona, sherry, koniaku, wina, rumu i porto. Ta elastyczność pozwala szkockim gorzelnikom na nadawanie swojej whisky szerszej gamy smaków.
  • Podstawową różnicą między Rye Whiskey a Bourbon jest skład ziaren: Bourbon musi zawierać co najmniej 51% kukurydzy, co nadaje mu słodszego charakteru, natomiast Rye whiskey wymaga co najmniej 51% żyta, zyskując dzięki temu wyraźnie pikantny i pieprzny profil smakowy.
  • Rye whiskey ma swoje korzenie w północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, podczas gdy Bourbon jest głęboko zakorzeniony w południowych stanach USA.
  • Zarówno Rye Whiskey jak i Bourbon dojrzewają w nowych, wypalanych beczkach dębowych, co dodaje im nut karmelu, wanilii i ciemnej czekolady, jednak ich smak końcowy znacznie się różni. Rye whiskey charakteryzuje się ostrzejszymi, bardziej korzennymi nutami, podczas gdy Bourbon jest łagodniejszy i słodszy.
  • Rye whiskey wymaga minimum dwóch lat leżakowania, a Bourbon musi leżakować przez co najmniej trzy lata.

Jaka Rye Whiskey jest najlepsza?

To już zależy wyłącznie od gustów osoby kupującej. Dobrą okazją, aby przekonać się o tym, które Rye Whiskey najbardziej przypadnie Państwu do gustu jest wizyta w naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection, gdzie, pośród najstaranniej wyselekcjonowanych trunków możemy państwu zaproponować takie Rye Whiskey jak:

Rye Whiskey – Gdzie kupić?

W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection przy ul. Głębockiej 5/u3 na warszawskim Targówku znajdziecie całą gamę produktów. Dodatkowo w wyborze i zakupach pomogą Wam nasi wyszkoleni doradcy.

Oprócz zakupów stacjonarnych zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej strony internetowej iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia możliwe jest odebranie produktu jeszcze tego samego dnia. W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 790 802 000 bądź pod adresem mailowym info@iconselection.pl.

Zapraszamy serdecznie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl