Producenci
Nowości
DEGUSTACJA GINÓW W ICON WARSZAWA
DEGUSTACJA GINÓW W ICON WARSZAWA

150,00 zł

szt.
SZAMPAN GRUET SELECTION BRUT 0,75L + OPAKOWANIE
SZAMPAN GRUET SELECTION BRUT 0,75L + OPAKOWANIE

199,00 zł

SZAMPAN GRUET SELECTION DEMI SEC 0,75L + OPAKOWANIE
SZAMPAN GRUET SELECTION DEMI SEC 0,75L + OPAKOWANIE

209,00 zł

BELVEDERE ORGANIC VODKA 1,75L PODŚWIETLANA BUTELKA
BELVEDERE ORGANIC VODKA 1,75L PODŚWIETLANA BUTELKA

489,00 zł

RUM HAVANA CLUB ANEJO 7 ANOS 0,7L + SZKLANKA
RUM HAVANA CLUB ANEJO 7 ANOS 0,7L + SZKLANKA

99,00 zł

Cena regularna: 118,90 zł

Najniższa cena: 118,90 zł
CROWN ROYAL WHISKY 1,0L + OPAKOWANIE
CROWN ROYAL WHISKY 1,0L + OPAKOWANIE

219,00 zł

szt.
Opcje przeglądania

RUM PLANTATION

Rum – co to za alkohol ?

Rum to trunek o zawartości alkoholu od 37,5% do 81%, który produkowany jest w większości z melasy z trzciny cukrowej. Rum popularny jest na całym świecie, dlatego też nie ma żadnych zasad dotyczących regionu jego produkcji, destylacji, długości i sposobu leżakowania, mieszania destylatów oraz jakiejkolwiek klasyfikacji pod względem jakości. Tutaj każdy producent ma pole do popisu, a różnorodność rumów każdego dnia zyskuje nowych wielbicieli.

Jakie są rodzaje rumów ?

Rumy dzielimy głównie na:

 • Białe (light) – rumy, które głównie służą jako baza do koktajli, są delikatne i owocowe. Filtrowane w celu pozbawienia ich koloru.
 • Złote (gold) – rumy postarzane, często barwione karmelem, są łagodne i słodkawe.
 • Spiced (przyprawowe) – rumy starzone, barwione karmelem i podsycane przyprawami. Są słodkie i mocniejsze w smaku.
 • Ciemne (Black) – to rumy mocno przyprawione, intensywne w smaku z dodatkiem przypraw, karmelu lub melasy.
 • Aromatyzowane – rumy z dodatkiem aromatów owocowych np. ananasa, mango lub kokosa. Ich zawartość alkoholu wynosi poniżej 40%.
 • Overproof – to rumy ostre i intensywne. Zawartość alkoholu przekracza 40%.
 • Premium – najbardziej szlachetna kategoria rumów. Są to rumy ekskluzywne, długo leżakowane o wyjątkowych walorach.

Jakie wyróżniamy style rumów ?

Możemy wyróżnić 3 najbardziej charakterystyczne style rumów:

 • Hiszpański – są to lekkie trunki o słodkawym, kremowym smaku. Zazwyczaj krótko fermentowane i destylowane w kolumnach.
 • Angielski – to rumy ciemniejsze, zdecydowane o pełnym, intensywnym smaku.
 • Francuski – należą do niego rumy produkowane tylko i wyłącznie z soku z trzciny cukrowej. Są to rześkie rumy o owocowym smaku.

Jak się robi rum?

Produkcja rumu rozpoczyna się od pozyskania surowca w postaci soku / "miodu" z trzciny cukrowej lub melasy, czyli gęstego syropu powstającego podczas produkcji cukru spożywczego. 

Kolejnym etapem jest fermentacja. Do rozcieńczonej melasy dodawana jest woda oraz drożdże, które zamieniają nasz cukier w alkohol. Nie ma nigdzie narzuconych gatunków drożdży używanych do produkcji rumu, dlatego też producenci mogą używać specjalnych szczepów, bądź po prostu dziko rosnących drożdży.

Następny proces to destylacja. Tutaj jednak trzeba pamiętać, że rumy destylowane są tylko raz! Jeżeli chodzi o metody destylacji, to jest ich pewnie tyle ile producentów rumu na świecie, z racji na brak zaleceń/norm dotyczących produkcji tego trunku. Możemy wyróżnić 2 urządzenia destylacyjne, używane do tego procesu – kolumny Column Still, dające rumy delikatne, lekkie i owocowe oraz kotły Pot Still, które dają rumy wyraźne i intensywne. Coraz częściej spotyka się rumy, do produkcji których wykorzystywane są obie w/w metody - metoda łączona.

Po destylacji następuje maturacja destylatu zwana również leżakowaniem, sezonowaniem lub po prostu dojrzewaniem. Głównie używane są dębowe beczki po bourbonie lub stalowe zbiorniki. Większość producentów leżakuje swoje destylaty przez co najmniej jeden rok, a średnia ich dojrzewania wynosi od 7 do 10 lat. Wszystko zależy jednak od miejsca, w którym dany rum jest produkowany (w klimacie ciepłym, tropikalnym dojrzewa szybciej). 

Ostatnim etapem produkcji rumu jest mieszanie destylatów z różnych beczek lub w różnym wieku. Większość producentów rumów kieruje się systemem solera, polegającym właśnie na mieszaniu trunków młodszych ze starszymi, co pozwala zachować ciągłą jakość. Niektórzy producenci również filtrują swoje rumy przez węgiel drzewny, doprawiają je przyprawami lub dodają karmelu dla podsycenia koloru.

Jakie rumy polecamy ?

Rum jest jednym z trunków, które najtrudniej dopasować do danego klienta, ze względu na różnorodność jego rodzajów i stylów. Postanowiliśmy jednak polecić kilka pozycji, które posmakują każdemu, kto zaczyna swoją przygodę z rumem oraz tym, którzy znają dokładnie swój smak:

 • ZACAPA CENTENARIO SISTEMA SOLERA 23 to rum w stylu hiszpańskim, leżakujący w beczkach po bourbonie oraz hiszpańskim winie sherry Pedro Ximenez.
 • HAVANA CLUB ANEJO 7 ANOS jest ucieleśnieniem kubańskiej tradycji w produkcji rumów. Jest to rum leżakowany przez 7 lat z niespotykanym, słodko-owocowym smakiem.
 • LEGENDARIO ELIXIR DE CUBA to intensywny, słodki, karmelowy i miękki na podniebieniu rum. Jest on idealną propozycją dla Pań.
 • PLANTATION XO 20TH ANNIVERSARY to mieszanka wyselekcjonowanych rezerw, które dojrzewały na Karaibach. Przez kolejne 12-18 miesięcy cała mieszanka leżakowana jest w beczkach po koniaku, co nadaje trunkowi niespotykanego i kremowego profilu smakowego.

Gdzie kupić rum ?

W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection przy ul. Głębockiej 5/u3 na warszawskim Targówku znajdziecie pełny asortyment rumów, z którego każdy na pewno wybierze coś dla siebie. Jak sama nazwa wskazuje, szczególnie selekcjonujemy produkty, które trafiają do naszej oferty. Do tego nie będziecie zdani sami na siebie, ponieważ nasi wyszkoleni doradcy zawsze służą pomocą.

Oprócz zakupów stacjonarnych zapraszamy do zapoznania się z  naszym sklepem internetowym iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia możliwy jest odbiór produktu jeszcze tego samego dnia. Zapraszamy serdecznie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl