Producenci
Nowości
CHAMBORD LIKIER 0,7L
CHAMBORD LIKIER 0,7L

139,90 zł

BEEFEATER PINK GIN 0,7L
BEEFEATER PINK GIN 0,7L

84,99 zł

szt.
BISCARDO NEROPASSO 0,75L
BISCARDO NEROPASSO 0,75L

58,99 zł

szt.
BISCARDO OROPASSO 0,75L
BISCARDO OROPASSO 0,75L

58,99 zł

szt.
BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L
BISCARDO VALPOLICELLA RIPASSO 0,75L

79,90 zł

szt.
GRAND THEATRE BORDEAUX MOELLEUX 0,75L
GRAND THEATRE BORDEAUX MOELLEUX 0,75L

39,90 zł

szt.
GRAND THEATRE BORDEAUX ROUGE 0,75L
GRAND THEATRE BORDEAUX ROUGE 0,75L

39,90 zł

szt.
Opcje przeglądania

WINA ARGENTYŃSKIE


Wina argentyńskie – czym są?

Wina argentyńskie to najprościej ujmując, wina wyprodukowane na terenie Argentyny. Obecnie zajmują one 5 miejsce w światowej produkcji wina. Argentyna leży w południowej Ameryce na bardzo zróżnicowanym terenie, co za tym idzie, ma zupełnie inny klimat oraz środowisko niż my, w Europie. Dlatego też wina argentyńskie różnią się znacznie smakiem i strukturą od win ze Starego Świata – Europy oraz krajów z wielowiekową tradycją winiarską. Chociaż jakość tych win jest bardzo porównywalna.

Jakie wina produkuje się w Argentynie?

W Argentynie uprawiane są liczne odmiany winogron. Większość z nich przedostała się do Argentyny z Europy, wraz z imigrantami. Spotkacie tu taki szczep, jak słynny Malbec, który przyjechał właśnie z Francji. Jest to czerwona odmiana winogron, dająca skoncentrowane, taniczne i mocno owocowe wina.

Kolejnym, również dobrze znanym szczepem w Argentynie, jest biała odmiana winogron – Torrontes, która została przywieziona tu z Hiszpanii. Obecnie uprawiana jest tylko w Argentynie. Produkuje się z niego świeże, intensywne i mocno owocowe wina. Znajdują się tu również takie głównie odmiany, jak:

  • francuski, czerwony szczep – Cabernet Sauvignon
  • włoskie, czerwone szczepy – Sangiovese i Barbera
  • hiszpański, czerwony szczep – Tempranillo

Czy wina argentyńskie mają swoją klasyfikację?

Wina z Nowego Świata, czyli krajów „południowych” takich, jak Australia, Nowa Zelandia, Argentyna, Chile czy RPA, nie mają swoich klasyfikacji, nie tak jak w przypadku win europejskich. Dlatego też argentyńskie wina nie mają podziału na lepsze – gorsze, ani żadnej innej klasyfikacji. Argentyna jednak podzielona jest na regiony winiarskie. Wyróżniamy 7 regionów, o unikalnej specyfice:

Mendoza to największy region winiarski Argentyny. Odpowiada za ponad ¾ całej produkcji win argentyńskich i ok. 50% produkcji win z całej Ameryki Południowej. Pogoda, wysokość nad poziomem morza oraz wiele innych czynników sprawiło, że jest to region idealnie dostosowany do uprawy winogron.

San Juan to drugi największy region co do produkcji win argentyńskich. Cały region leży na wzgórzach południowo-amerykańskiego pasma górskiego – Andów. Jednak przyzwyczajeni już rolnicy idealnie dopracowali system nawadniania winorośli, dzięki czemu rosnące tam winogrona dają skoncentrowane, intensywne wina o mocnym i owocowym charakterze.

La Rioja jest idealnym regionem, jeżeli chodzi o uprawę białych odmian winogron, z których produkowane są intensywne i aromatyczne, owocowe wina. Region ten prawdopodobnie jest pierwszym regionem upraw winorośli w Argentynie, którą przywieźli hiszpańscy imigranci. Stąd też taka sama nazwa regionu, jak w Hiszpanii. Pomyślicie pewnie, jak odróżnić wina z tych regionów? To bardzo proste, argentyńskie wina z La Rioja są głównie winami białymi, natomiast hiszpańska Rioja to wina czerwone, o czym możecie przeczytać więcej w zakładce: WINA HISZPAŃSKIE.

Salta to najbardziej wysunięty na północ region winiarski w Argentynie. Główną wizytówką regionu jest wino argentyńskie ze szczepu Torrontes.

Catamarca to region o suchym i gorącym klimacie. Winogrona w tym regionie, do XXI wieku uprawiane były na rodzynki lub zwyczajne wina stołowe. Najlepsze wina z tego regionu produkowane są ze szczepów Bonarda i Malbec.

Neuquen i Rio Negro to regiony położone w Patagonii – swoistej krainie geograficznej. Różnią się od reszty regionów klimatem, który jest ostrzejszy i chłodniejszy, niż w innych częściach Argentyny. Największą popularnością cieszą się wina ze szczepów Pinot Noir i Chardonnay, a także wina z białej odmiany Riesling, który jest wyjątkowo rzadko uprawianym szczepem, na skale całej Argentyny.

Gdzie kupić wina argentyńskie?

Poszukujesz dobrego Malbeca, wysokiej jakości? Dobrze trafiłeś! W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection znajdującym się przy ul. Głębockiej 5/u3 w Warszawie (Targówek), z chęcią pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej butelki wina argentyńskiego oraz odpowiemy na wszystkie Twoje pytania dotyczące win i nie tylko.

Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego na stronie iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia możliwy jest jego odbiór jeszcze tego samego dnia. Serdecznie zapraszamy!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl