Producenci
Nowości
BELVEDERE 10 VODKA 0,7L
BELVEDERE 10 VODKA 0,7L

923,00 zł

ELIJAH CRAIG STRAIGHT RYE WHISKEY 0,7L
ELIJAH CRAIG STRAIGHT RYE WHISKEY 0,7L

179,90 zł

 MARTINI VIBRANTE APERITIVO BEZALKOHOLOWE 0,75L
MARTINI VIBRANTE APERITIVO BEZALKOHOLOWE 0,75L

49,90 zł

CHAMBORD LIKIER 0,7L
CHAMBORD LIKIER 0,7L

139,90 zł

Opcje przeglądania

WINA NOWOZELANDZKIE


Czym są wina nowozelandzkie?

Wina nowozelandzkie to wina produkowane na terenie Nowej Zelandii. Winorośl trafiła tu dopiero w XIX wieku. Dlatego też rozkwit produkcji win nowozelandzkich miał miejsce dopiero pod koniec XX wieku, kiedy na rynek trafiły wina ze szczepu Sauvignon Blanc. Obecnie ludzie często sięgają po wina nowozelandzkie, ze względu na ich świeżość i intensywną owocowość.

Nowa Zelandia jest krajem wyspiarskim, dlatego też w przeważa tu klimat morski. Dzięki wpływowi Oceanu temperatury są praktycznie niezmienne, co ułatwia uprawę winorośli na terenie kraju. Większość upraw winorośli znajduje się na południowej wyspie.

Które odmiany są charakterystyczne dla win nowozelandzkich?

Od lat 90. XX wieku w Nowej Zelandii góruje biała odmiana winogron – Sauvignon Blanc, która dzięki nowozelandzkiemu klimatowi jest jedyna w swoim rodzaju, a wina z niej powstające mają niesamowity charakter. Sauvignon Blanc z północy mają charakter owoców tropikalnych, natomiast te z południowej wyspy są bardziej stonowane lekką kwasowością oraz mocno wyczuwalnym agrestem.

Kolejną znaną w Nowej Zelandii odmianą jest biały szczep – Chardonnay, który również niesamowicie rozwija swoje aromaty w tym klimacie. Wina nowozelandzkie ze szczepu Chardonnay są intensywnie nasycone słodkimi aromatami owoców cytrusowych oraz egzotycznych, a także lekkimi nutami tostowymi.

Jest również jedna z czerwonych odmian, która świetnie przyjęła się w tych warunkach. Mowa o szczepie Pinot Noir, zajmującym aż drugie miejsce (po Sauvignon Blanc) pod względem wielkości upraw winogron w Nowej Zelandii. Wina z tej odmiany są mocno owocowe z przyjemnie rozwiniętymi taninami.

Jakie są regiony winiarskie w Nowej Zelandii?

Nowa Zelandia składa się głównie z Wyspy Północnej, na której występuje cieplejszy klimat morski oraz z Wyspy Południowej, która leży stosunkowo blisko Bieguna południowego, a co za tym idzie, jest na niej znacznie chłodniej. Obie wyspy mają swój podział na regiony winiarskie.

Regiony Wyspy Północnej

  • Northland – to najcieplejszy region w Nowej Zelandii. Występują tu wysokie opady i duża wilgotność, które sprzyjają powstawaniu grzybów i pleśni, dlatego też znajduje się tu stosunkowo mało winnic.
  • Auckland – jest to region z dużą ilością winnic. Przed odkryciem, iż Wyspa Południowa również nadaje się pod uprawę winogron, na jego terenie znajdowało się ok. 50% wszystkich winnic w całej Nowej Zelandii.
  • Bay of Plenty i Waikato – to region z małą ilością winnic, w którym winogrona głównie są sprowadzane z innych regionów Nowej Zelandii.
  • Gisborne – to region o niesamowicie żyznych glebach, dzięki czemu można tu masowo produkować wina. Producenci głównie decydują się na białe szczepy, dlatego też region zdominował szczep chardonnay.
  • Hawke’s Bay – to najważniejszy region na Wyspie Północnej, gdzie znajduje się najstarsza winiarnia w Nowej Zelandii. Dzięki zróżnicowanemu terenowi oraz podłożu przyjęła się tu większość odmian.
  • Wairarapa – jest to najchłodniejszy region na Wyspie Północnej, gdzie produkowane jest są głównie wina ze szczepu Pinot Noir.

Regiony Wyspy Południowej

  • Nelson – to region, w którym uprawia się głównie winogrona szczepów Sauvignon Blanc i Chardonnay.
  • Marlborough – to najsłynniejszy region Nowej Zelandii, w którym powstaje ok. ¾ wszystkich upraw. Głównie rozsławiła go produkcja wina ze szczepu Sauvignon Blanc, który dzięki dużej różnicy temperatur w ciągu dnia i w nocy, idealnie rozwija swoje owocowe aromaty, zostawiając przy tym delikatną kwasowość.
  • Canterbury – to stosunkowo chłodny region, w którym najlepiej uprawia się winogrona odmiany Chardonnay oraz Pinot Noir.
  • Central Otago – jest to region, który króluje w produkcji win nowozelandzkich ze szczepu Pinot Noir. Dzięki chłodniejszemu klimatowi i kompetencji winiarzy powstaje tu niesamowicie złożone i eleganckie, czerwone wino o lekko owocowym charakterze.

Gdzie kupić wina nowozelandzkie?

Poszukujesz jedynego w swoim rodzaju nowozelandzkiego Sauvignon Blanc? W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection znajdującego się przy ul. Głębockiej 5/u3 na warszawskim Targówku pomożemy Ci wybrać odpowiednie wino nowozelandzkie. Znajdziesz tu takie pozycje, jak klasykę gatunku, czyli Cloudy Bay Sauvignon Blanc oraz Cloudy Bay Pinot Noir, a także niesamowicie aromatyczne wino The Founder’s Sauvignon Blanc.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia możliwy jest jego odbiór jeszcze tego samego dnia. Do zobaczenia w ICON!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl