Producenci
Nowości
BELVEDERE 10 VODKA 0,7L
BELVEDERE 10 VODKA 0,7L

923,00 zł

ELIJAH CRAIG STRAIGHT RYE WHISKEY 0,7L
ELIJAH CRAIG STRAIGHT RYE WHISKEY 0,7L

179,90 zł

 MARTINI VIBRANTE APERITIVO BEZALKOHOLOWE 0,75L
MARTINI VIBRANTE APERITIVO BEZALKOHOLOWE 0,75L

49,90 zł

CHAMBORD LIKIER 0,7L
CHAMBORD LIKIER 0,7L

139,90 zł

WÓDKA

3 KILOS COCONUT GOLD VODKA 1,0L 3 KILOS COCONUT GOLD VODKA 1,0L
Producent: 3 KILOS
Cena:

259,00 zł

szt.
zobacz więcej
3 KILOS GOLD VODKA 1,0L 3 KILOS GOLD VODKA 1,0L
Producent: 3 KILOS
Cena:

269,00 zł

zobacz więcej
3 KILOS SILVER VODKA 1,0L 3 KILOS SILVER VODKA 1,0L
Producent: 3 KILOS
Cena:

299,00 zł

zobacz więcej
ABSOLUT ELYX VODKA 0,7L ABSOLUT ELYX VODKA 0,7L
Producent: ABSOLUT
Cena:

169,90 zł

szt.
zobacz więcej
BELUGA NOBLE VODKA 0,7L BELUGA NOBLE VODKA 0,7L
Producent: BELUGA
Cena:

199,00 zł

zobacz więcej
BELVEDERE 10 VODKA 0,7L BELVEDERE 10 VODKA 0,7L
Producent: BELVEDERE
Cena:

923,00 zł

zobacz więcej
  • nowość
BELVEDERE VODKA 0,05L BELVEDERE VODKA 0,05L
Producent: BELVEDERE
Cena:

29,90 zł

szt.
zobacz więcej

Wódka – co to jest?

Każdy z nas ją pił, ale czy wiecie, czym dokładnie jest wódka? Wódka to wysokoprocentowy napój alkoholowy. Dokładniej jest to destylat (zwany po prostu spirytusem), który powstaje z produktów pochodzenia rolniczego – głównie ze zboża lub ziemniaków (czasem z owoców) i jest on rozcieńczany z wodą, w stosunku 2:3 (destylatu do wody). Stąd też wzięła się praktycznie stała zawartość alkoholu w wódce, wynosząca 40% (zdarzają się wyjątki).  

Wódki dzielimy na czyste oraz smakowe. Dodatkowo wódki czyste możemy podzielić na zwykłe, wyborowe, luksusowe oraz najbardziej pożądane – wódki premium i super premium. Przynależność wódki do danej kategorii zależy od jakości produkowanego alkoholu, jednak głównie brana jest pod uwagę ilość destylacji oraz filtracji wódki.

Skąd pochodzi słowo wódka?

Wiedzieliście, że w naszym kraju produkuje się ok. tysiąc różnych rodzajów wódek? Nasze polskie wyroby chwalone są na całym świecie, głównie za jakość i smak. Faktem jest również to, że słowo „wódka”, które funkcjonuje w innych językach, jest polonizmem. Pierwszy zachowany w Polsce zapis słowa „wódka” pochodzi z okresu średniowiecza. Odnotowano go w 1405 w kronikach sądu ziemskiego w Sandomierzu.

Samo słowo wódka jest pochodną słowa woda. Taka forma miała wskazywać na podobieństwo do wody. Dawniej miała ona wiele znaczeń, dlatego praktycznie każdy płyn podobny do wody był nazywany wódką. Głównie używano tego słowa, jako określenie płynnego kosmetyku (np. wódka do golenia) lub leków (np. wódka do płukania gardła).

Jak powstaje polska wódka?

Każda wódka, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest po prostu czystym destylatem. Jednak, aby wódka mogła nazywać się polską wódką, musi zostać wyprodukowana z polskich produktów rolniczych, a dokładnie z ziemniaków, bądź 5 dozwolonych zbóż – żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia lub pszenżyta. Dodatkowo musi być wyprodukowana i rozlewana na terenie Polski.

Najpierw składniki użyte do produkcji wódki poddaje się parowaniu, aby w kolejnym procesie łatwiej było rozłożyć zawartą w nich skrobie. Następnie surowce poddawane są procesowi zwanemu zacieraniem, który ma na celu rozłożyć skrobie na cukry proste.

Kolejnym procesem jest fermentacja, która zachodzi w specjalnych kadziach fermentacyjnych. Polega ona na dodaniu do zacieru drożdży, które ”zjadając” cukry proste, zamieniają je w potrzebny alkohol.

Po fermentacji następuje destylacja. Proces ten zachodzi w kolumnach destylacyjnych i powoduje pozbycie się z alkoholu wszystkich zbędnych związków chemicznych, powstałych w poprzednich procesach. Tak wydestylowany alkohol zwany jest surowym spirytusem i osiąga moc ok. 90%.

Następnym, równie ważnym procesem, jest rektyfikacja. Proces ten przypomina proces ciągłej destylacji i ma na celu usunięcie wszystkich zanieczyszczeń wpływających na aromat i walory smakowe powstałego alkoholu.

Teraz nadszedł czas na proces mieszania, polegający na rozcieńczaniu powstałego spirytusu wodą, która musi być krystalicznie czysta i neutralna.

Ostatnim procesem wykonywanym przed zabutelkowaniem naszej wódki jest filtracja – proces mający na celu nadanie ostatecznej krystaliczności oraz gładkości. Wódka może być przefiltrowywana przez różnego rodzaju filtry, minerały lub węgle. Wszystko zależy od pomysłowości producenta. Niektóre wódki wysokiej klasy dodatkowo leżakują przed ich zabutelkowaniem.

Którą wódkę wybrać?

Obecnie na rynku produkowana jest masa różnych rodzajów wódek. Wszystko zależy od gustu osoby kupującej wódkę, bądź obdarowywanej nią. W naszym salonie ICON Wine & Whisky Selection na warszawskim Targówku, przy ul. Głębockiej 5/u3, mamy pełen wybór kategorii wódek.

Znajdziecie u nas delikatne wódki smakowe takie jak, nasza polska Miodula PrezydenckaBelvedere Citrus oraz smakowe wersje znanych marek np. Ciroc Pineapple. W naszym salonie mamy również pełną gamę wódek premium. Szczególnie z tej kategorii polecamy takie wódki jak BelvederePravdaBeluga3 KilosCirocDQ i inne.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu, w którym pomożemy wybrać odpowiednią wódkę dla Ciebie lub na prezent. Oprócz zakupów stacjonarnych zapraszamy do składania zamówień przez stronę internetową, gdzie jeszcze tego samego dnia możliwy będzie odbiór danego zamówienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl