Producenci

WINA PORTUGALSKIE

WINO ESPORAO TRINCADEIRA DOC ALENTEJO 0,75L WINO ESPORAO TRINCADEIRA DOC ALENTEJO 0,75L
Producent: ESPORAO
Cena:

49,90 zł

zobacz więcej
WINO LAGOSTA VINHO VERDE  0,75L WINO LAGOSTA VINHO VERDE 0,75L
Producent: ENOPORT
Cena:

36,90 zł

zobacz więcej
WINO MAROFA ADAMADO VIN BLANC 0,75L WINO MAROFA ADAMADO VIN BLANC 0,75L
Cena:

29,00 zł

zobacz więcej
WINO PORTO TAYLORS  20YO 0,75L WINO PORTO TAYLORS 20YO 0,75L
Producent: TAYLOR'S
Cena:

345,00 zł

szt.
zobacz więcej
WINO PORTO TAYLORS  FINE RUBY 0,75L WINO PORTO TAYLORS FINE RUBY 0,75L
Producent: TAYLOR'S
Cena:

69,00 zł

zobacz więcej
WINO PORTO TAYLORS 10YO TAWNY 0,75L WINO PORTO TAYLORS 10YO TAWNY 0,75L
Producent: TAYLOR'S
Cena:

169,00 zł

zobacz więcej
WINO PORTO TAYLORS 30YO 0,75L WINO PORTO TAYLORS 30YO 0,75L
Producent: TAYLOR'S
Cena:

799,00 zł

szt.
zobacz więcej
WINO PORTO TAYLORS CHIP DRY PORT WHITE 0,75L WINO PORTO TAYLORS CHIP DRY PORT WHITE 0,75L
Producent: TAYLOR'S
Cena:

105,00 zł

zobacz więcej
WINO PORTO TAYLORS SELECT RESERVE 0,75L WINO PORTO TAYLORS SELECT RESERVE 0,75L
Producent: TAYLOR'S
Cena:

79,00 zł

zobacz więcej

Czym są wina portugalskie?

Wina portugalskie – tym mianem określane są wszystkie wina produkowane na terenie Portugalii oraz portugalskim archipelagu – Maderze. Wina portugalskie, jako pierwsze na świecie zostały oficjalnie objęte apelacją, a dokładniej region winiarski w Portugalii – Alto Duoro (Górne Duoro).

Wina portugalskie mają za sobą długą i niezbyt przyjazną historię. Wszystko zaczęło się prawdopodobnie w czasach starożytnych, kiedy to tereny Portugali były pod panowaniem Rzymian, którzy zaczęli uprawiać na nich winorośl. Dużą rolę w historii winiarstwa w Portugalii odegrali również cystersi – katoliccy zakonnicy, którzy sadzili duże ilości winogron. W kilkanaście kolejnych wieków winiarstwo w Portugalii bardzo się rozwinęło, co spowodowało, że zaczęto produkować wino nawet na okolicznych wyspach.

Niestety w połowie XIX wieku, w europejskim centrum wina zapanowała zaraza, jaką był rodzaj amerykańskiej mszycy – filoksera, która zniszczyła również większość portugalskich winnic. Winiarstwo w Portugalii podupadło, do czasu, kiedy to pod koniec XX wieku unowocześniono metody produkcji win, które z czasem zyskały światową sławę i uznanie konsumentów.

Jakie są najpopularniejsze wina portugalskie?

Każdy z was o nich słyszał, ale czy wiecie dokładnie, czym są i skąd pochodzą te wina? Poniżej przedstawiamy Wam 3 najpopularniejsze wina portugalskie.

1. Czy jest ktoś, kto nie słyszał o Porto? Jest to wzmacniane wino portugalskie, produkowane w dolinie rzeki Duoro. Porto zazwyczaj kojarzy się ze słodyczą, jednak jest pełno rodzajów tego wina. Możemy kupić białe i czerwone porto, dodatkowo od słodkich po wytrawne. Do jego produkcji dozwolone jest tylko 48 szczepów, z czego każdy szczep ma swoją klasyfikację. Winnice, w których produkowane jest porto, tworzą niesamowicie malowniczy krajobraz, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2. Kolejne słynne, portugalskie wino wzmacniane, a mowa oczywiście o Maderze – produkowanej na portugalskim archipelagu Madera, leżącym na Oceanie Atlantyckim. Madera, tak jak Porto, również produkowana jest o różnej zawartości cukru. Szacuje się, że rocznie produkowane są 4 miliony tego trunku.

3. Vinho verde to portugalskie, lekkie wino produkowane w regionie Minho. Większość osób nazywa je zielonym winem, jednak jest to nawiązanie do świeżości i młodości wina, nie koloru. Najważniejszym szczepem używanym do produkcji jest biała odmiana winogron – alvarinho, pochodząca właśnie z Portugalii.

Jak wygląda klasyfikacja win portugalskich?

Wina portugalskie jako pierwsze na świecie zostały objęte apelacją. Dlatego też ich system apelacyjny praktycznie niczym nie różni się od klasyfikacji innych krajów europejskich, które wzorowały się właśnie na portugalskim systemie. Wina portugalskie dzielą się na 4 kategorie jakościowe:

  • Vinho de Mesa – podstawowe wina stołowe, zwykłej jakości.
  • Vinho Regional – wina regionalne, czyli wina pochodzące z określonego regionu, który nie ma własnej apelacji (przez produkcję wina z niedozwolonych szczepów lub zbyt małe uprawy).
  • Indicação de Proveniência Regulamentada lub IPR – są to wina produkowane według ścisłych norm, które przez 5 lat produkcji muszą zachować wysoką jakość, aby móc dostać apelację DOC.
  • Denominação de Origem Controlada lub DOC. – to apelacja kontrolująca pochodzenie wina. Należą do niej wina najwyższej jakości, które produkowane są według ściśle określonych norm związanych z tradycją danego regionu produkcji.

Gdzie kupić wina portugalskie?

Poszukujesz dobrego i jakościowego wina portugalskiego? Zapraszamy do naszego salonu ICON Wine & Whisky Selection, znajdującego się przy ul. Głębockiej 5/u3 w Warszawie (Targówek), gdzie pomożemy Ci wybrać odpowiednie do okazji wino portugalskie.

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej iconselection.pl, gdzie po złożeniu zamówienia możliwy jest jego odbiór jeszcze tego samego dnia. Do zobaczenia w ICON!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl